Dachówka płaska

Dachówka płaska
Dachówka płaska jest to pojęcie z dziedziny budownictwa. Warto wiedzieć, że tego typu dachówka cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Dlaczego? Otóż charakteryzuje się ona prostą i nowoczesną formą. Dachówka płaska nada elegancji każdemu zadaszeniu. Pasuje ona zarówno do nowoczesnego budownictwa jak i nieco starszego, dzięki temu jest ona tak uniwersalnym rozwiązaniem. Wykonana jest ona z ceramiki, a jak wiadomo materiałem tym posługiwano się już bardzo dawno temu.
Dachówka płaska – jak montować?
Istotnym faktem jest, iż płaska dachówka zakładkowa pozwala na zastosowanie różnych rodzajów krycia. Pokrycia te są następujące:
-montowanie jednej na drugą
-montowanie dachówki płaskiej z przesunięciem o połowę
-montowanie z przesunięciem niesymetrycznym.
Zasadniczo, aby dach pokryty płaską dachówką naprawdę wyglądał zadowalająco, należy położyć ją niezwykle starannie i porządnie. Wszystkie błędy oraz niedoróbki montażowe będą dużo bardziej widoczne, niż w przypadku innych dachówek na przykład falistych. Jest to bardzo ważna kwestia, którą należy mieć na uwadze w przypadku wyboru tej właśnie dachówki. Podczas układania zakładkowej dachówki płaskiej, a także podczas przygotowania poszycia, trzeba być niezwykle precyzyjnym i perfekcyjnym. Podstawą prawidłowo wykonanego dachu jest więźba dachowa. Dachówka ceramiczna – także płaska, to jest pokrycie ciężkie i konstrukcja dachu koniecznie musi być przygotowana pod takie duże obciążenie.                   W przypadku dachówki płaskiej niezwykle ważna jest precyzja wykonania więźby. Należy pamiętać iż odległości oraz kąty muszą być równe, a wszystkie nierówności odpowiednio wyprowadzone. W przeciwnym razie nawet najlepszej dachówki nie będzie można właściwie zamontować oraz uniemożliwi to uzyskanie estetycznego, równego oraz szczelnego pokrycia dachu. Trzeba wiedzieć, iż w dachówkach ceramicznych zawsze pojawiają się krzywizny. Jest to naturalne, po prostu wynika to z procesu produkcji, jakim jest wypalanie. Ewentualne krzywizny lub też nierówności, ze względu na prostą formę dachówki, są też zawsze bardziej widoczne, niż w przypadku dachówek falistych. Jednak warto pamiętać, iż jeśli poszycie będzie porządnie i właściwie przygotowane, to wówczas estetyczne i prawidłowe ułożenie dachówki płaskiej nie będzie stanowić żadnego problemu.
Kolejną ważną kwestią jest fakt, iż w przypadku dachówek płaskich, przepływ powietrza pod połać jest zdecydowanie utrudniony. Z tego względu należy zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza.