Przewlekłe choroby płuc – Najnowsze leki na POChP

Na przestrzeni lat świat niewątpliwie bardzo się zmienił. Żyjemy coraz szybciej i coraz rzadziej zwracamy uwagę na otaczającą nas rzeczywistość. Zaczynamy preferować niezdrowy tryb życia, zatracając się przy tym w szkodliwych nawykach; a to właśnie one nierzadko są głównymi przyczynami najpowszechniejszych chorób płuc. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i jakie są główne przyczyny jej powstawania. Wskażemy Ci także grupę docelową choroby i omówimy najnowsze leki na POChP. Wyjaśnimy również na czym polega leczenie objawowe i zaprezentujemy najczęściej występujące symptomy chorobowe. Jeśli zatem interesujesz się tematyką chorób płucnych, dobrze trafiłeś! Serdecznie zapraszamy Cię do lektury.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – Co to jest?

Zacznijmy jednak od początku, a więc od wyjaśnienia, czym właściwie jest POChP. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przewlekła dolegliwość płucna, która dotyka coraz większą liczbę osób. Obecnie za grupę docelową Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc uznaje się mężczyzn, którzy ukończyli czterdziesty rok życia. Nie oznacza to jednak, że kobiety mogą czuć się bezpieczne. Okazuje się bowiem, że panie stanowią już ponad 1/3 spośród wszystkich zachorowań, doganiając tym samym panów. Liczba osób cierpiących na omawianą przez nas dolegliwość systematycznie wzrasta, dlatego też powstają najnowsze leki na POChP. Więcej informacji o lekach znajdziesz w poniższej części artykułu.

Najnowsze leki na POChP – Czy działają?

Świadomość społeczna w sprawie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc staje się coraz większa, toteż wiele osób zaczyna interesować się zagadnieniem „najnowsze leki na POChP”. Na starcie warto jednak zaznaczyć, że omawiana przez nas dolegliwość jest nieuleczalna. Badania wskazują jednak, że chorobie można zapobiegać; w większości przypadków leczenie objawowe przynosi pożądane efekty. No dobrze, przejdźmy jednak do głównego wątku – najnowsze leki na POChP. Najczęściej przyjmują one formę inhalatorów (ciśnieniowych oraz suchego proszku) – dzięki temu preparaty są transportowane wprost do płuc chorego, przynosząc mu ulgę i dając możliwość normalnego funkcjonowania. Warto zaznaczyć jednak, że same leki rzadko kiedy przynoszą jakiekolwiek efekty. W leczeniu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc liczy się bowiem przede wszystkim zmiana trybu życia – o tym poniżej.

Aktywność fizyczna – Najnowsze leki na POChP

Choroby  płucne bardzo często cechują się charakterystycznymi symptomami, które w znaczący sposób utrudniają choremu codzienne funkcjonowanie. Jednym z takich objawów są przewlekłe duszności, występujące zarówno przy wysiłku fizycznym, jak i przy prostych czynnościach, takich jak jedzenie i picie. W związku z tym wiele osób cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc bardzo często całkowicie rezygnuje z aktywności fizycznej – kojarzy im się ona wyłącznie z brakiem możliwości złapania oddechu. Dla miłośników sportu cierpiących na POChP mamy dobre wieści – okazuje się bowiem, że podczas tej choroby płucnej lekka aktywność jest wręcz wskazana. Pacjent powinien zażywać codziennych spacerów, przyzwyczajając tym samym płuca do takiego trybu. Jeśli chory nie będzie chciał pracować, z całą pewnością nie pomogą mu nawet najnowsze leki na POChP.

Czy to wystarczy?

Aktywność fizyczna nie jest jednak jedynym czynnikiem, który wpływa na jakość życia pacjenta cierpiącego na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Warto wspomnieć także o zmianie swojej diety na zdrowszą oraz o pozbyciu się szkodliwych nałogów – na przykład paleniu tytoniu. Papierosy są bezpośrednią przyczyną zachorowania na POChP aż u 90% chorych! Zawierają one bowiem ponad 4200 trujących substancji, które, podczas palenia, osadzają się bezpośrednio na płucach. Więcej na ten temat przeczytasz na portalu Oddychajmy: https://oddychajmy.pl/. To strona poruszająca szeroko rozumianą tematykę chorób płuc, prezentująca wyłącznie rzetelną wiedzę podpartą licznymi badaniami.

Czy można unikać POChP?

W ciągu kilku ostatnich lat Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc została okrzyknięta mianem choroby cywilizacyjnej. Wszystko za sprawą liczby zachorowań – w Polsce na POChP cierpi już około dwóch milionów Polaków, zaś na świecie – około czterystu milionów. Warto zatem zadać sobie pytanie: Czy można unikać POChP? Istnieją przyczyny choroby, które są zależne wyłącznie od nas – na przykład wspomniane wyżej palenie papierosów. Trudno jednak byłoby nam unikać smogu i wdychania zanieczyszczeń – wszak nie da się zamknąć w domu na cały okres zimowy. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc często pojawia się w organizmie w wyniku przebytych w przeszłości chorób (np. gruźlica), a na to również nie mamy wpływu.

Najnowsze leki na POChP – Podsumowanie

Podsumowując – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością nieuleczalną, z którą można walczyć jedynie objawowo; to właśnie w tym mogą nam pomóc najnowsze leki na POChP. Warto jednak dbać o stan swoich płuc na co dzień, nawet wtedy, gdy nie chorujemy; okazuje się bowiem, że istnieją czynniki chorobowe, na które nie mamy wpływu. Po co zatem truć się jeszcze bardziej, paląc papierosy?