Złomowanie czy skup samochodów używanych?

Żaden samochód nie żyje wiecznie. Sposób w jaki produkowane są auta sprawia, że nawet najbardziej zadbane egzemplarze kiedyś w końcu kończą swój żywot. Niektóre zostają klasykami, w które wkłada się mnóstwo pieniędzy by utrzymać ich idealny stan przez dziesiątki lat. Ale zwyczajne, „cywilne” auta idą na złom średnio po 15 do 25 latach życia. Jeżeli taki los niedługo ma spotkać nasze auto, zastanówmy się co zrobić by oddając pojazd na wieczny odpoczynek najlepiej na tym zarobić.

Najpopularniejsze jest oczywiście złomowanie starego samochodu, którego nikt już od nas nie kupi. Jest to szybka metoda, która potrafi dostarczyć nam jeszcze nieco gotówki. Jednak trzeba wiedzieć, że jest ona w istocie rzeczy dość mało opłacalna. Zwłaszcza jeżeli auto nie jest już w stanie samodzielnie się poruszać i jego odtransportowanie na złomowisko odbędzie się lawetą, stracimy dodatkowe kilkaset złotych. Niestety, złomowiska próbują zarobić ile mogą i najchętniej nie wypłaciłyby nam ani grosza, gdyby tylko mogły. Czy mamy jakąś inną możliwość? Zapewne to pytanie zadaje sobie teraz nie jeden właściciel takiego starego auta. Otóż tak, jest inna możliwość pozbycia się pojazdu niż złomowanie albo sprzedaż komuś w celu użytkowania. Istnieją bowiem firmy, które prowadzą tak zwany skup samochodów używanych. O co tutaj chodzi? Otóż takie przedsiębiorstwo nabywa od nas stare auto za gotówkę, tak jakbyśmy po prostu sprzedawali go innej osobie. W czym takie postępowanie jest lepsze od złomowania? Otrzymamy bowiem o wiele wyższą cenę, a zaraz powiemy dlaczego tak się dzieje.

Otóż firma skupująca auta za gotówkę, skupuje je naturalnie w celu późniejszego oddania na złom po standardowych, niskich cenach. Jednak zanim to nastąpi, z auta wymontowywane są wszystkie części, które jeszcze nadają się do ponownego wykorzystania. Akumulatory, komputery, deska rozdzielcza, tapicerka, fotele, czasami nawet silniki – jeśli jeszcze są sprawne. Na złomowisko trafia sam szkielet auta, natomiast firma dzięki temu sporo zarabia. To właśnie dlatego skup samochodów używanych jest o wiele bardziej opłacalny, niż po prostu oddanie pojazdu na złom. Nie tylko my więcej na tym zarobimy, ale również skorzysta rynek części zamiennych, a przecież sami na pewno nierzadko z niego korzystamy. Tak więc zanim pomyślimy o oddaniu auta na wprost na złomowisko, zastanówmy się dobrze czy nie wyjdziemy lepiej korzystając z powyższej opcji.

 

Możesz przeczytać także:

Premiera Volvo XC40

bmw x3 używane

mini 5-drzwiowe